Vision board pomoże Ci jeszcze łatwiej i skuteczniej realizować swoje cele

Jestem pewna, że większości z Was słowa vision board obiły się już o uszy. Mówi się o nim szczególnie często w okolicach Nowego Roku, czyli dokładnie w tym samym czasie, w którym robię to ja teraz – początkiem stycznia. Jednak nie chcę, aby vision board kojarzył Wam się z kolejnym “zrywem” do działania – tak jak często spotykane podejście “nowy rok, nowa ja”, które u wielu osób prowadzi jedynie do chwilowej zmiany i powrotu do starych nawyków już po kilku tygodniach działania. 

Vision board to co innego. Uważam, że może realnie i długoterminowo pomóc Ci w osiąganiu swoich celów, realizacji różnych marzeń i w trwałej zmianie nawyków (nie tylko żywieniowych, choć na tym jak wykorzystać vision board do wprowadzenia trwałych zmian w swojej diecie skupimy się najwięcej, w drugiej części tego artykułu). 

Ale zacznijmy od początku.

O co chodzi w vision boardzie?

Vision board (tłumacząc dosłownie: tablica wizji) uważam za potężne narzędzie, które może Cię wspierać w realizacji swoich celów – pomóc Ci je wyznaczyć, utrzymywać motywację do działania i wizualizować swój sukces.

Może mieć on formę fizyczną (w postaci realnej tablicy) albo cyfrową (w postaci np. folderu w galerii Twojego telefonu) – nie ma większego znaczenia, którą wersją wybierzesz. Grunt, aby forma takiej tablicy była dla Ciebie praktyczna, dostępna w miejscu, do którego często zaglądasz i – co tu dużo mówić – po prostu ładna, bo o wiele przyjemniej jest korzystać z rzeczy, które są zgodne z Twoją estetyką i zwyczajnie Ci się podobają.

W vision boardzie chodzi o to, aby dodawać do niego obrazy, grafiki, zdjęcia, słowa, hasła albo cytaty, które odzwierciedlają Twoje cele i pragnienia:
nawyki, które chcesz zbudować,
czynności, których chcesz się nauczyć,
miejsca, które chcesz odwiedzić,
rzeczy, które chcesz mieć,
cechy charakteru, wyglądu, zachowania, czy podejście do życia, które chcesz u siebie wypracować.

Celem vision boardu jest przypominanie Ci w sposób wizualny tego, co chcesz osiągnąć.

Vision board to:

1. Motywacja

Wszystko, co umieścisz na swojej tablicy pomoże Ci utrzymać motywację do działania, przypominając Ci, dlaczego w ogóle zaczęłaś dążyć do danej zmiany. Gdy popatrzysz na konkretną wizualizację, Twoja wizja stanie się bardziej namacalna, a dzięki temu Twoja motywacja wzrośnie.

2. Koncentracja

Vision board pomoże Ci skupić się na tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne, eliminując przy tym różne rozpraszacze (których na pewno Ci nie brakuje i nie zabraknie). Vision board pomoże Ci codziennie kierować swoją energię w kierunku realizacji swoich celów.

3. Pozytywne myślenie

Vision board to wizualizacja, a wizualizacja wspiera pozytywne myślenie, umożliwiając „programowanie” umysłu tak, by postrzegał naszą przyszłość w pozytywny sposób. To z kolei może pomóc Ci przyciągnąć odpowiednie okoliczności i sytuacje sprzyjające realizacji Twoich celów.

4. Śledzenie postępów

Jeśli uda Ci się już osiągnąć swoje cele, możesz je “odhaczyć” na swoim vision boardzie, aktualizując je i dodając nowe obrazy i wizje. A odhaczanie już zrealizowanych celów to jeszcze większa motywacja do dalszego działania i realizowania kolejnych rzeczy, które chcesz osiągnąć – to trochę jak niekończące się koło motywacji (nie lubię wtrącać wyrażeń po angielsku, ale tutaj muszę, bo się uduszę – how cool is that?).

Czy vision board jest dla Ciebie?

Nawet jeśli w tym momencie vision board Cię nie przekonuje, mimo wszystko zachęcam Cię do spróbowania stworzenia swojej własnej tablicy wizji. Nic Cię to nie kosztuje, a naprawdę może ułatwić osiąganie celów. Oczywiście nie ma pełnej gwarancji, że tak będzie i że osiągniesz wszystkie swoje cele – w końcu wykonywanie realnych, codziennych kroków w kierunku zmiany zależy w pełni od Ciebie. Jednak vision board może być ogromną inspiracją, która napędzi Cię do działania.

Jak swoją tablicę wizji?

Jak pisałam wyżej – może mieć on formę fizyczną albo cyfrową. Ja jestem fanką tej drugiej, bo wtedy mój vision board mam zawsze przy sobie w telefonie, mogę do niego zerknąć w każdej chwili i w każdym momencie jeszcze lepiej zwizualizować sobie do czego dążę i co chcę osiągnąć, dzięki czemu moja motywacja do działania nie spada.

No, może niekoniecznie nigdy nie spada, bo wiadomo, że czasami każda z nas ma nieco gorsze dni. Jednak mimo to vision board pomaga mi utrzymać tę motywację na mniej więcej stałym poziomie.

Dlatego jeśli wahasz się między jedną a drugą wersją vision boardu, szczególnie na początku polecam Ci zrobić go w wersji cyfrowej. W ten sposób będzie nie tylko w pełni bezpłatny, ale też zdecydowanie łatwiejszy i szybszy do stworzenia.

Mój ulubiony sposób na stworzenie vision boardu to Pinterest, w którym mam wrażenie, że zebrane są wszystkie zdjęcia z “internetów”, które dodatkowo można wyszukiwać po słowie klucz i dzięki temu przeglądać masę inspiracji w temacie, który najbardziej Cię interesuje.

Vision board na Pintereście w 5 krokach:

Krok 1

Pobierz aplikację Pinterest na swój telefon (AppStore, Google Play). Możesz też skorzystać ze strony internetowej, jednak wciąż polecam Ci mieć również aplikację, żeby móc zaglądać do swojej tablicy w łatwy sposób w telefonie i mieć do niej dostęp gdziekolwiek będziesz.

Ważna (i miła!) informacja – aplikacja jest w pełni darmowa.

Krok 2

Stwórz swoje konto i zaloguj się do aplikacji.

Krok 3

Naciśnij plus w pasku menu (na dole), a następnie kliknij w “Tablica”.

Krok 4

Nadaj tytuł swojej tablicy (może to być po prostu “Vision board”, a możesz uzupełnić go również o rok, na który go tworzysz).

Do tablicy na Pintereście możesz dodać współtwórców, co w przypadku vision boardu nie ma sensu – w końcu ma to być wizja tylko Twoich celów.

Opcjonalnie w tym momencie możesz również ukryć swoją tablicę – wtedy będzie ona widoczna tylko dla Ciebie, a nie dla innych użytkowników Pinteresta. Polecam zaznaczyć tę opcję.

Krok 5

Zacznij dodawać zdjęcia – inspiracje – do swojego vision boardu (na Pintereście to tzw. piny). 

Aby to zrobić, zadaj sobie pomocne pytania:

  1. Co chcę osiągnąć w tym roku? Co chcę zmienić w swoim życiu? Co chcę, aby wyglądało inaczej?
  2. Dlaczego chcę to osiągnąć? Co mi da ta zmiana? Jak wtedy będzie wyglądać moje życie?
  3. Czy chcę zwiedzić jakieś miejsca? Jakie?
  4. Czy chcę nauczyć się czegoś nowego, zdobyć jakąś nową umiejętność?
  5. Jakie dobre nawyki chcę wypracować? Jak chcę się czuć?
  6. Czy jest coś, czego nie mam, a co chcę mieć?
  7. Jak chciałabym, aby wyglądał mój idealny dzień? Co robiłabym od rana do wieczora?

Kiedy już wiesz, w którym kierunku chcesz pójść i jak wyobrażasz sobie najbliższe miesiące, kliknij w lupę w pasku menu i wpisz słowo klucz. W ten sposób wyszukasz zdjęcia, które posłużą Ci jako inspiracja do działania w konkretnym kierunku.

Jeśli już wybierzesz to zdjęcie, które najbardziej Ci się podoba i które najlepiej odzwierciedla to, co chcesz osiągnąć, kliknij w nie, a następnie w czerwony przycisk “Zapisz”, który wyświetla się pod zdjęciem, z prawej strony. Wrzuć je do folderu “Vision board” i gotowe! Teraz możesz szukać kolejnych zdjęć i tak samo dodawać je do swojej tablicy.

A co jeśli nie wiesz jak odpowiedzieć na te pytania i nie masz wizji na siebie na najbliższy rok?

Jestem pewna, że jeśli zastanowisz się dłużej nad pytaniami, które wypisałam wyżej, to na pewno uda Ci się na nie odpowiedzieć. Nie musisz robić tego ani od razu, ani jak najszybciej. Obserwuj siebie, obserwuj swoje myśli i emocje. Daj sobie czas i na spokojnie się nad tym zastanów.

Ważne jest to, że nie musisz tworzyć całego vision boardu od razu. Nie dodawaj do niego na siłę inspiracji na cały rok. Dodaj jedną rzecz, którą wiesz, że chcesz osiągnąć, a kolejne dodaj później – wtedy, kiedy wizje konkretnych celów pojawią się w Twojej głowie i poczujesz że to jest to i że chcesz iść w tym kierunku. Nie narzucaj na siebie presji. Rób to w zgodzie z samą sobą.

Jednocześnie możesz w wolnej chwili przeglądać Pinterest w poszukiwaniu inspiracji, klikając w domek w pasku menu (to tam znajdują się wszystkie zdjęcia) lub korzystając z lupki, gdzie wcale nie musisz wpisywać słowa klucz, które Cię interesuje, a możesz przeglądać różne zdjęcia, które w aplikacji podzielone są na różne kategorie.

Dla inspiracji wklejam poniżej wycinek mojego vision boardu na obecny, 2025 rok – mam nadzieję, że trochę ułatwi Ci zadanie i posłuży jako dodatkowa inspiracja.

6 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim stworzysz swoją tablicę

1. Stwórz swoją tablicę wizji na rok lub dłużej, ale nigdy nie krócej! Daj sobie czas na zrealizowanie wszystkich celów. Dzięki temu vision board będzie dla Ciebie motywacją do działania, a nie stresorem, który sprawi, że zaczniesz przejmować się zbyt szybkim tempem wprowadzania zmian w swoim życiu i zapewne w pewnym momencie zwyczajnie ze wszystkim nie wyrobisz.

Pamiętaj, że Twoje cele muszą być realne do osiągnięcia.


2. Nie dodawaj zbyt wielu celów do swojego vision boardu, bo – jak wyżej – może to okazać się dla Ciebie stresujące i przez to wręcz demotywujące.

Myślę, że optymalna liczba to 4-8 celów na cały rok – dzięki temu ani się nie rozleniwisz, ani nie będziesz stresować się wprowadzaniem kolejnych zmian. Za to będziesz na spokojnie i swoim tempem dążyć do swoich celów i wizji tego, jak chciałabyś, aby wyglądało Twoje życie.


3. Do jednego celu (wizji) dodaj kilka różnych zdjęć. Myślę, że dzięki tej różnorodności Twoja motywacja do działania będzie jeszcze większa.

Dla przykładu zerknij znowu na mój vision board, na którym jest 6 celów (1. jazda na motocyklu, 2. jazda na snowboardzie, 3. podróż na Islandię, 4. wizyta w Warner Bros – studio, gdzie nagrywali Harrego Pottera, 4. roadtrip i spanie w samochodzie, 5. regularne treningi siłowe, 6. częstsze przebywaniu wśród natury i w górach), a zdjęć nawiązujących do każdego z nich znacznie więcej.


4. Możesz zrobić dwa osobne vision boardy – jeden na najbliższy rok, drugi ogólny (nazywam go poważnie, bo „życiowym”), czyli jeden skupiający się na celach na najbliższe 12 miesięcy i drugi skupiony na większych życiowych celach, które wiesz, że kiedyś chcesz osiągnąć, ale niekoniecznie planujesz to na najbliższy rok.

Vision board na rok może też stopniowo, krok po kroku prowadzić Cię do osiągnięcia celów, które zaplanujesz w życiowym vision boardzie (np. odkładanie co miesiąc konkretnej kwoty na konto oszczędnościowe przybliży Cię do wybudowania domu za 10 lat).


5. Vision board może się zmieniać w ciągu roku. Pisząc “się” mam na myśli to, że zarówno Ty sama możesz go zmieniać w ciągu roku, jeśli tylko masz taką ochotę (dodawać więcej wizji albo dodawać nowe w miejsce tych, które już udało Ci się zrealizować), jak i mogą pojawić się różne “przeszkody”, przez które zwyczajnie część Twoich wizji nie będzie mogła być zrealizowana (albo w ogóle, albo w najbliższych miesiącach). I TO JEST OK. Bądź w tym elastyczna.

Jeśli coś z Twojego vision boardu nie pójdzie po Twojej myśli – zmodyfikuj to lub przesuń na kolejny rok. Nic złego się wtedy nie wydarzy; nie będzie to oznaczało, że zrobiłaś coś nie tak lub – tym bardziej (!) – że jesteś beznadziejna i nic Ci nie wychodzi. Bądź dla siebie wyrozumiała i dopasuj wszystko do swoich obecnych możliwości. Na luzie, bez stresu, bez pośpiechu i bez porównywania się do innych.


6. Uwzględnij w swoim vision boardzie cele z różnych aspektów Twojego życia. Dzięki temu będziesz czuła, że wprowadzasz zmiany na wielu płaszczyznach swojego życia, a to da Ci jeszcze większą motywację do działania.

Po raz trzeci zerknij do mojego vision boardu – są w nim zarówno nowe umiejętności (jazda na motocyklu i snowboardzie), nowe miejsca do odwiedzenia (Islandia i Warner Bros – studio, gdzie nagrywali Harrego Pottera), nowe doświadczenia (roadtrip i spanie w samochodzie) oraz zmiana zarówno w wyglądzie, jak i zdrowiu i samopoczuciu (dzięki regularnym treningom siłowym i częstszym przebywaniu wśród natury i w górach).

Zostając przy temacie zdrowia, powiedzmy sobie trochę o tym, jak można wykorzystać vision board w osiąganiu swoich celów związanych z dietą. Ale żebyście nie miały zbyt dużo czytania naraz – zapraszam do kolejnego artykułu w tym temacie.

Shopping Cart
Scroll to Top